Powiatowy Dzień Strażaka w Brdowie

Dnia 12 maja 2019 roku w Kole odbył się uroczysty apel z okazji Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka. Świętowanie rozpoczęło się zbiórką pododdziałów, pocztów sztandarowych oraz gości przed Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie. Następnie wszyscy przeszli na teren Klasztoru Paulinów Parafii Świętego Wojciecha w Brdowie, gdzie odprawiono mszę polową w intencji strażaków, której przewodził kapelan kolskich strażaków ks. Radosław Kobiela. Po nabożeństwie rozpoczął się uroczysty apel, którego pierwszym punktem było złożenie meldunku przedstawicielowi Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Adamowi Topolskimu przez dowódcę uroczystości, a następnie odegrano Hymn Polski. Wszystkich obecnych przywitali prezes Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej druh Robert Kropidłowski oraz komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kole bryg. Krzysztof Żurawik.

Swoją obecnością zaszczycili nas:

• poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pan Leszek Galemba;
  • przedstawiciel wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej –   bryg. Adam Topolski;
  • radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Pan Robert Popkowski;
  • członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej województwa wielkopolskiego druh Ryszard Kasiorek;
  • starosta Powiatu Kolskiego Pan Robert Kropidłowski;
  • wicestarosta Powiatu Kolskiego – Pan Sylwester Chęciński;
  • przewodniczący Rady Powiatu Pan Marek Świątek wraz z radnymi powiatowymi;
  • państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Kole Pani Ewa Lewicka;
  • nadleśniczy Nadleśnictwa Koło Pan Tomasz Anastaziak;
  • burmistrzowie, wójtowie oraz radni gmin powiatu kolskiego;
  • duchowieństwo na czele z księdzem Radosławem Kobielą – kapelanem kolskich strażaków oraz przeorem Stanisławem Jaroszem;
  • przedstawiciele Regionalnej Sekcji NSZZ Solidarność Pożarnictwa Wielkopolski Pan Tomasz Lewandowski oraz Pan Jerzy Rak;
  • przedstawiciele instytucji, inspekcji, dyrektorów szkół, placówek oświatowych, dyrektorów jednostek organizacyjnych starostwa kolskiego;
  • przedsiębiorcy i ich przedstawiciele;
  • media;
  • druhowie jednostek OSP, funkcjonariusze oraz pracownicy korpusu służby cywilnej, emeryci i renciści Komendy Powiatowej PSP w Kole.

Podczas uroczystego apelu wręczono oraz odczytano wyciągi o przyznaniu odznaczeń i wyróżnień oraz akty nadania wyższych stopni służbowych:

• Złoty Znak Związku OSP RPjednostka OSP Budki Nowe i OSP Umień;
  • Złoty Znak Związku OSP RP – druh ksiądz Idzi Piasecki;
  • Odznaka Honorowa Semper Vigilant – druh Tadeusz Jarmuszka;
  • Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa – druh Wojciech Chojnowski;
  • Odznaka Strażak Wzorowy – druh Mateusz Bartela, druh Krzysztof Olejniczak, druh Damian Matuszak, druh Piotr Budziński, druh Mateusz Leszcz;
  • stopień służbowy młodszego brygadiera – st. kpt. Arkadiusz Wypiór i st. kpt. Artur Pietroń;
  • stopień służbowy starszego kapitana – kpt. Joanna Wolna i kpt. Marek Wolny;
  • stopień służbowy aspiranta sztabowego – st. asp. Łukasz Karbowy;
  • stopień służbowy aspiranta – mł. asp. Damian Radzimski;
  • stopień służbowy starszego ogniomistrza – ogn. Mateusz Oblizajek;
  • stopień służbowy młodszego ogniomistrza – st. sekc. Rafał Marciniak, st. sekc. Krzysztof Nykiel, st. sekc. Waldemar Stępiński, st. sekc. Krzysztof Sutor;
  • stopień służbowy starszego sekcyjnego – sekc. Paweł Kujawa

Uroczysty apel zakończony został okolicznościowymi przemówieniami i życzeniami zaproszonych gości.

Tekst i zdjęcia KP PSP Koło