20 kwietnia 2016

Główne cele jednostki OSP KOŁO NAD WARTĄ:

1. Prowadzenie działalności mającej na celu zapobieganie pożarom oraz współdziałanie w tym zakresie z Państwową Strażą Pożarna, organami samorządowymi i innymi podmiotami.
  2. Udział w akcjach ratowniczych przeprowadzanych w czasie pożarów, zagrożeń ekologicznych związanych z ochrona środowiska oraz innych klęsk i zdarzeń.
  3. Informowanie ludności o istniejących zagrożeniach pożarowych i ekologicznych oraz sposobach ochrony przed nimi
  4. Wykonywanie innych zadań wynikających z przepisów o ochronie przeciwpożarowej oraz niniejszego statutu.
  5. Działania na rzecz ochrony środowiska.
  6. Udział w ratownictwie technicznym prowadzonym przez straż pożarna.
  7. Prowadzenie działalności w zakresie ratownictwa wodnego – ratowania życia oraz mienia, współdziałanie w tym zakresie z instytucjami i stowarzyszeniami.
  8. Współdziałanie i ścisła współpraca z organami ścigania w zakresie poszukiwania i wydobywania zwłok oraz dowodów rzeczowych.
  9. Udział w akcjach ratowniczych podczas klęsk żywiołowych, powodzi i innych zagrożeń powodziowych.
  10. Zapewnienie sił i środków do sprawnego funkcjonowania grupy ratowniczo – poszukiwawczej z psami lub innymi urządzeniami.
  11. Wykonywanie prac na rzecz miasta i innych instytucji.
  Kadra i członkowie OSP KOŁO NAD WARTĄ

Jesteśmy jednostką, która posiada bardzo dobrze wykwalifikowana kadrę.

• Specjalności, umiejętności, uprawnienia, które posiadamy chcemy wykorzystać przy ratownictwie pożarniczym oraz innych zagrożeniach,  niosąc pomoc potrzebującym ludziom, m.in. Nasi druhowie posiadają:
  • podstawowe oraz techniczne szkolenie w zakresie pożarowym jak i ratowniczym
  • przeszkolenie medyczne z udzielania pierwszej pomocy (KPP)
  • uprawnienia płetwonurkowe – 20, 30,40,50 metrów  (sepcjalność poszukiwanie i wydobywanie, na wodach śródlądowych jak i  morskich)
  • uprawnia motorowodnego sternika morskiego
  • uprawnienia z ratownictwa wodnego  (RATOWNIK MSWiA)
  • uprawnienia kierowców  C, C +E
  • szkolenie z przyjmowania śmigłowców ratowniczych – sternik lądowiska
 Życie kulturalne miasta i gminy KOŁO, rozwój OSP KOŁO NAD WARTĄ
 Nasi Druhowie wyrażają chęć czynnego udziału w imprezach kulturalnych i rozrywkowych miasta i gminy Koło.  Jesteśmy w stanie zabezpieczyć imprezę pod każdym względem (parking, ochrona, pomoc medyczna, pomoc służb porządkowych, wspomaganie prac POLICJI, PSP, Pogotowia Ratunkowego oraz pomoc samorządu przy organizacji ).
Nasze zaangażowanie w życie miasta jest „lokalnym patriotyzmem”, który dzięki powstawaniu takich jednostek jak Nasza potrafi zatrzymać w Naszym mieście młode pokolenie, które chętnie chce nieść pomoc  innym.

W Naszej jednostce angażują się Druhowie z innych jednostek przyległych gmin (Ruszków, Trzęśniew, Grzegorzew), ze względu na to, iż do momentu powstania OSP KOŁO NAD WARTĄ, miasto nie posiadało OSP – jako jednostki ratowniczo – gaśniczej.

Swoje zaangażowanie przekładają nie tylko na pomoc w akcjach ratunkowych, ale również na powiększanie i pozyskiwanie majątku dla jednostki.

Kolejnym etapem jest zakup samochodu bojowego (ratowniczo –gaśniczy), jak również szkolenia całej kadry do udziału w akcjach pożarowych jak i ratunkowych.

Osiągniecie w/w celów wiąże się również z bardzo dobrą współpracą z Państwową Strażą Pożarną w Kole, którą jako w pełni profesjonalna jednostka ratowniczo – gaśnicza, będzie mogła liczyć na pomoc równie dobrze wykwalifikowanej jednostki OSP KOŁO NAD WARTĄ.

Zarząd jednostki OSP KOŁO NAD WARTĄ planuje utworzyć dwie kolejne sekcje ratownicze:

• GRUPA POSZUKIWAWCZA
    – wykorzystanie czynnika ludzkiego (druhów), psów poszukiwawczych, DRON – bezzałogowy statek powietrzny w kamera termowizyjną

• RATOWNICTWO WODNE
    – wykorzystanie umiejętności płetwonurków, Ratowników WOPR – druhów jednostki OSP KOŁO NAD WARTĄ.