20 kwietnia 2016

Zostań Druhem

Jeśli jeszcze do tej pory nie zapisałeś się do naszej jednostki to oznacza tylko jedno – nie zdajesz sobie sprawy jak świetna to sprawa!

Bycie druhem OSP to wspaniała przygoda: pomaganie ludziom to naprawdę piękna rzecz, dlaczego? Oto kilka przykładów:

• Dzięki nam zdobędziesz stosowne uprawnienia, które upoważnią Cię do brania udziału w akcjach strażackich;
  • Każdy strażak jest honorowany odznakami za posługę dla jednostki;
  • Zmierz się z innymi strażakami – druhami w zawodach sportowo-pożarniczych;
  • Przede wszystkim dajemy Ci możliwość efektywnego zagospodarowania swojego czasu. Już więcej sobota nie będzie kojarzyć Ci się z kolejnym nudnym straconym dniem. Dzień gospodarczy, wycinka drzew i wiele wiele innych sposobów na spędzenie dnia. Przestań  siedzieć bezczynnie w domu i zacznij działać!!

Jeżeli mieścisz się w przedziale 16 – 65 lat , nieważne czy jesteś chłopakiem czy dziewczyną, dla każdego drzwi naszej remizy stoją otworem!!

Jak zostać strażakiem? Nic prostszego. Masz kilka rozwiązań:

1. Jeśli znasz osobę, która jest członkiem naszej straży poinformuj ją o swoich zamiarach, daj jej swój numer telefonu. Odezwiemy się  do Ciebie najprędzej jak to możliwe.
  2. Napisz do nas na facebooku 🙂 Link do fanpage masz tutaj. Polub nas, a potem kliknij w ikonkę „Wiadomość” i pisz, pisz, pisz 😉
  3. Pozostałe formy kontaktu: mail, telefon
  4. Przyjdź do nas osobiście. Koło ul. Dąbska 40k. Zapraszamy!

Jak sam widzisz, by zapisać się do straży wystarczy niewiele, jednak by zostać strażakiem z prawdziwego zdarzenia musisz dać coś od siebie. Jeśli służbę w straży potraktujesz poważnie, tzn. będziesz brał czynny udział w akcjach, wydarzeniach, zawodach itp. to możesz liczyć, że w niedługim czasie otrzymasz swoje własne umundurowanie, które dla każdego strażaka druha ma ogromną symboliczną wartość!

Procedura przyjęcia w szeregi OSP:

1. Wypełnić deklarację wstąpienia do OSP (dostępna niżej lub pliki-literatura ).

2. Przyjęcie deklaracji (przez prezesa, naczelnika, bądź innego członka zarządu OSP) rozpoczyna okres kandydacki.

3. W okresie kandydackim osoba taka zapoznaje się ze specyfiką jednostki, wyposażeniem, obsługą podstawowego sprzętu pożarniczego i jego konserwacją, a także wykonuje prace użyteczne dla stowarzyszenia, jakim jest OSP, która ma charakter organizacji „non profit”, więc nie należy tutaj liczyć na zapłatę za swoją pracę.

Muszą zatem wystarczyć:
– uścisk dłoni prezesa lub naczelnika,
– pochwała wzrokowa,
– wdzięczność kolegów, itp.

Zostając strażakiem czynnym nabywa się wiele uprawnień:

– godność noszenia munduru,
– zazdrosne spojrzenia kolegów
– zalotne spojrzenia dziewcząt (a jeśli nosi się spódnicę, to całe grono wielbicieli),
– dźwięk syreny (sms z informacją o alarmie) wyrywający od kolacji, albo z wanny,
– nieprzespane noce,
– przemoczone ubrania,
– itd, itp, ………

Dla strażaków przewidziane są także liczne wyróżnienia, medale, spotkania okolicznościowe, bale strażackie,
i wycieczki – to wszystko jednak zależy od poziomu organizacyjnego OSP.

4. Kandydaturę na strażaka – członka czynnego OSP opiniuje dwóch członków zarządu, a wniosek do Zarządu OSP akceptuje się na jego posiedzeniu roboczym – oczywiście po uznaniu okresu kandydackiego (zazwyczaj do 1 roku). Z okresu kandydackiego zwyczajowo zwalnia się osoby aktywne w MDP (młodzieżowych drużynach pożarniczych) oraz osoby budzące powszechny szacunek i zaufanie wśród wszystkich, bądź zdecydowanej większości członków OSP.

5. Kolejnym krokiem naboru jest złożenie ślubowania, które przyjmuje Zarząd, walne zgromadzenie członków, bądź uczestnicy uroczystości strażackich.

6. Po ślubowaniu pozostaje tylko założyć mundur i rozpocząć szkolenia pożarnicze.

Pliki do pobrania: