VII Sprzątanie brzegów Warty od źródeł do ujścia 2021

W dniu dzisiejszym nasza jednostka razem z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą wzięła udział w akcji sprzątania brzegów Warty na jej odcinku przebiegającym przez nasze miasto. Organizatorem i koordynatorem działań było Koło Przygody.

O godzinie 9.00 wszyscy chętni do pomocy (a było ich wielu) zebrali się na parkingu przy „Ekonomiku” by po słowie wprowadzenia przez organizatora, podziale na grupy i przydzieleniu do grup poszczególnych sektorów ruszyć do pracy. Szczególnie cieszy obecność wielu młodych i bardzo młodych osób – to bardzo dobry prognostyk na przyszłość i znak, że zależy im na ekologii.

Pogoda dopisywała, nastroje również. Grupie druhów OSP Koło nad Wartą przydzielony został teren wokół ruin naszego kolskiego zamku. Niestety pracy nie brakowało i worki szybko zapełniały się szklanymi i plastikowymi butelkami, puszkami, foliami, pustymi opakowaniami po artykułach spożywczych czy (o zgrozo) jednorazowymi rękawiczkami czy maseczkami.

 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek

W tym samym czasie druhny i druhowie z MDP pod opieką osób dorosłych z wielką ochotą i zapałem przystąpili do porządkowania terenu od Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w kierunku zamku. W tych działaniach dzielnie wspierali ich Klara, Zuzia i Franek, liczymy że w niedalekiej przyszłości zasilą na stałe nasze szeregi. 15 worków zebranych śmieci to smutny finał tych działań.

Wysoki stan wody w rzece Warcie spowodował zalanie terenów okolicznych łąk. Dla nas stał się jednak okazją do połączenia sprzątania z ćwiczeniami z ratownictwa wodnego. Dwóch druhów ubranych w skafandry do pracy w wodzie dotarło w miejsca niedostępne dla uczestników dzisiejszej akcji za to dostępne dla, nazwijmy ich po imieniu – śmieciarzy. Palety, butelki, wiadra z cementem przynajmniej na dzisiaj zniknęły z otoczenia naszego zamku.

 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek

Dzisiaj wiele osób połączyła jedna sprawa – czyste dorzecze Warty. Fajnie było się z Wami wszystkimi spotkać i wspólnymi siłami zrobić coś pożytecznego dla otaczającej nas przyrody.

Autor: "Doktor"

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d bloggers like this:
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status