VII Sprzątanie brzegów Warty od źródeł do ujścia 2021

W dniu dzisiejszym nasza jednostka razem z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą wzięła udział w akcji sprzątania brzegów Warty na jej odcinku przebiegającym przez nasze miasto. Organizatorem i koordynatorem działań było Koło Przygody.

O godzinie 9.00 wszyscy chętni do pomocy (a było ich wielu) zebrali się na parkingu przy „Ekonomiku” by po słowie wprowadzenia przez organizatora, podziale na grupy i przydzieleniu do grup poszczególnych sektorów ruszyć do pracy. Szczególnie cieszy obecność wielu młodych i bardzo młodych osób – to bardzo dobry prognostyk na przyszłość i znak, że zależy im na ekologii.

Pogoda dopisywała, nastroje również. Grupie druhów OSP Koło nad Wartą przydzielony został teren wokół ruin naszego kolskiego zamku. Niestety pracy nie brakowało i worki szybko zapełniały się szklanymi i plastikowymi butelkami, puszkami, foliami, pustymi opakowaniami po artykułach spożywczych czy (o zgrozo) jednorazowymi rękawiczkami czy maseczkami.

 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek

W tym samym czasie druhny i druhowie z MDP pod opieką osób dorosłych z wielką ochotą i zapałem przystąpili do porządkowania terenu od Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w kierunku zamku. W tych działaniach dzielnie wspierali ich Klara, Zuzia i Franek, liczymy że w niedalekiej przyszłości zasilą na stałe nasze szeregi. 15 worków zebranych śmieci to smutny finał tych działań.

Wysoki stan wody w rzece Warcie spowodował zalanie terenów okolicznych łąk. Dla nas stał się jednak okazją do połączenia sprzątania z ćwiczeniami z ratownictwa wodnego. Dwóch druhów ubranych w skafandry do pracy w wodzie dotarło w miejsca niedostępne dla uczestników dzisiejszej akcji za to dostępne dla, nazwijmy ich po imieniu – śmieciarzy. Palety, butelki, wiadra z cementem przynajmniej na dzisiaj zniknęły z otoczenia naszego zamku.

 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek

Dzisiaj wiele osób połączyła jedna sprawa – czyste dorzecze Warty. Fajnie było się z Wami wszystkimi spotkać i wspólnymi siłami zrobić coś pożytecznego dla otaczającej nas przyrody.

Autor: Namyślak

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d bloggers like this: