Obchody 102 rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Powstanie Wielkopolskie, które wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego miało na celu wyparcie Niemców z Wielkopolski i przyłączenie jej do odradzającej się Rzeczypospolitej. Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych (Bydgoszcz, Piła) i południowo-wschodnich (Leszno, Rawicz) obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową.

W 102 rocznicę tych wydarzeń jednostka OSP Koło nad Wartą oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Koło nad Wartą wystawiły Wartę Honorową, złożyły wiązankę kwiatów oraz zapaliły znicz przy pomniku Poległym Bojownikom o Wolność Ojczyzny w latach 1831, 1863, 1914-1918, 1939-1945 w Kole.

  • obrazek
  • obrazek
  • obrazek
  • obrazek

W 1919 roku, z okazji pierwszej rocznicy wybuchu zrywu powstała „Marsylianka Wielkopolska”, której słowa napisał Stanisław Rybka, a muzykę Feliks Nowowiejski:

materiały źródłowe: Wikipedia

tekst: „Doktor”

Autor: "Doktor"

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d bloggers like this:
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status