Obchody 102 rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Powstanie Wielkopolskie, które wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego miało na celu wyparcie Niemców z Wielkopolski i przyłączenie jej do odradzającej się Rzeczypospolitej. Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych (Bydgoszcz, Piła) i południowo-wschodnich (Leszno, Rawicz) obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową.

W 102 rocznicę tych wydarzeń jednostka OSP Koło nad Wartą oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Koło nad Wartą wystawiły Wartę Honorową, złożyły wiązankę kwiatów oraz zapaliły znicz przy pomniku Poległym Bojownikom o Wolność Ojczyzny w latach 1831, 1863, 1914-1918, 1939-1945 w Kole.

  • obrazek
  • obrazek
  • obrazek
  • obrazek

W 1919 roku, z okazji pierwszej rocznicy wybuchu zrywu powstała „Marsylianka Wielkopolska”, której słowa napisał Stanisław Rybka, a muzykę Feliks Nowowiejski:

materiały źródłowe: Wikipedia

tekst: „Doktor”

Autor: Namyślak

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d bloggers like this: