CZUWANIE PRZY GROBIE PAŃSKIM

DRUHNY I DRUHOWIE Z OSP KOŁO NAD WARTĄ
CZUWALI PRZY GROBIE PAŃSKIM 20.04.2019 r.

Wielka Sobota, a więc przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający Święto Zmartwychwstania. W tym dniu katolicy adorują Najświętszy Sakrament w specjalnie udekorowanych Grobach Pańskich. Warta przy Grobie Pańskim to tradycja, która nawiązuje do pilnowania Grobu Jezusa Chrystusa przez żołnierzy rzymskich. Gdy zaczęły powstawać Ochotnicze Straże Pożarne, to ich członkowie przejęli zwyczaj pełnienia honorowej warty.

Kultywując tą tradycję, w  tym roku to właśnie druhny i druhowie z jednostki OSP Koło nad Wartą już od samego rana pełnili straż przy grobie Pańskim w Parafii Św. Bogumiła w Kole oraz w  Klasztorze Ojców Bernardynów w Kole. Dla naszej jednostki to ogromny zaszczyt i  wyróżnienie, że mogliśmy swoją obecnością wzbogacić ten szczególny dzień. Warta honorowa wzbudziła duże zainteresowanie wśród mieszkańców Koła, którzy byli pod dużym wrażeniem stopnia przygotowania oraz w ciepłych słowach wypowiadali się o samej inicjatywie. Mamy nadzieję, że zwyczaj ten będzie podtrzymywany przez naszą jednostkę również w latach kolejnych. Strażacy z OSP Koło nad Wartą ubrani byli w specjalnie przygotowane na tę okazję ozdobne hełmy, w ręku natomiast dzierżyli halabardę – to dawna broń dwuręczna posiadająca 2,5m styl drewniany zakończona głowicą, która ma w sobie trzy rodzaje broni w jednym: topór, hak i włócznię po środku. W czasach obecnych broń ta pełni funkcję reprezentacyjną i jest wykorzystywana przez Warty Honorowe strażaków przy Grobach Pańskich. „Rozprowadzający”, czyli strażak dający znaki do odbycia warty honorowej trzymał w ręku metalową szablę, oddając honory przed Grobem Pańskim.

Tekst: dh. Daniel Sowiński


 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek
 • obrazek

Autor: admin

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
%d bloggers like this: